parallax background
 

Detaylar önemlidir; çünkü bütünün niteliğini belirler.

 

Bir düşünün, geçmişe dönüp çok değil daha önce verdiğiniz sadece 3 kararı değiştirme şansınız olsaydı, bugün nasıl biri olurdunuz?     

Hayatımız boyunca çok az sayıda kritik karar veririz. Bu kararlar, bizi bugün olduğumuz kişi yapar ve hayatımızı nasıl şekillendirdiğimizi belirler. Eğer bu kararları daha rasyonel bir şekilde verebilseydik, bugün kuşkusuz hayatımız daha anlamlı olurdu.

İş dünyasında da durum aynıdır. Bir işletme, her yıl önemli stratejik kararlar verir. Bu kararları veriye dayalı ve bilişsel yanlılıklardan arındırılmış bir şekilde vermek, işletmenin daha başarılı olmasını sağlar.

Ben de bu alandaki çalışmalarımla, çalıştığım işletmenin en doğru işletme ve pazarlama stratejileri geliştirmesine katkı sağlıyorum. Bilişsel yanlılık, veri analitiği ve veriye dayalı karar alma alanlarında yoğun bir çalışma yürütüyorum. Öğrendiklerimi ise gerek yazarak ve gerekse seminerler ile paylaşıyorum.

Akademik arakadaşlar, eğer sınıfınıza konuk konuşmacı olarak katılmamı isterseniz, lütfen en az 15 gün önceden bana ulaşın. Sizlerle tanışmak ve tartışmaktan mutluluk duyarım. 

Michel Foucault, Eleştiri Nedir? Kendilik Kültürü adlı seminerinde: “İnsan kendi kendini yaratır.” tezini dillendirir. Bu teze katılmamak elde değildir. Örneğin bir günde yirmi dört saat var. İnsan, birkaç saat uyur ve çalışır; geri kalan saatlerde neler yaptığı ise onu tanımlar. Bu arta kalan saatlerde genelde insan ilgi alanları ile kendini besler. Bu ilgi alanlarından öğrendikleri ile insan aslında kendini farklılaştırır ve yeniden yaratır. Zaten bireyi özgün kılan farklı ilgi alanlarından edindiği bilgi ve anlamlandırdığı bu bilginin diğer alanlarla olan ilişkisidir. İnsan, birçok alandan elde ettiği bilgiyi ilişkilendirip anlamlandırdığında karşılaştığı problemlere de özgün çözümler üretebilir. Ünlü yönetim gurusu Peter Drucker Yönetim adlı kitabında her 2-3 yılda bir yeni bir alana yöneldiğini ve bu alanı lisans düzeyinde öğrenmeye çalıştığını; bu ilgi alanlarının da yönetim bilimine bütünsel bir bakış getirmesini sağladığını belirtir.